ثبت نام رایگان وبینار

انواع سردرد و راه درمان آن

سردرد

انواع سردرد و راه درمان آن

سردرد یک مشکل شایع سلامتی است که اکثر افراد در برخی مواقع آن را تجربه می‌کنند. سردرد‌های مکرر یا شدید می‌تواند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد. دانستن نحوه تشخیص نوع سردرد و علت آن می‌تواند به فرد در انجام اقدامات مناسب کمک کند. خیلی از مواقع، افرادی که سردرد دارند که به روش‌های درمانی معمولی مانند استراحت و مصرف مسکن‌ها پاسخ نمی‌دهد و ممکن است بخواهند گزینه‌های درمانی دیگر را با پزشک خود در میان بگذارند که در ادامه در این باره صحبت می‌کنیم…

 

انواع سردرد

سردردها بسته به عاملی که موجب به وجود آمدنشان شده، به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند. عواملی که منجر به سردرد می‌شوند عبارتند از:

  • احساسی مانند استرس، افسردگی یا اضطراب
  • پزشکی مانند میگرن یا فشار خون بالا
  • فیزیکی مانند آسیب دیدگی
  • محیطی مانند آب و هوا

 

برخی از انواع سردرد عبارتند از:

سردرد تنشی (TTH)

این شایع‌ترین شکل سردرد است که سه چهارم جمعیت عمومی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سردرد تنشی قبلاً سردرد انقباضی عضلانی نامیده می‌شد. با عضلات گردن، صورت و فک مرتبط است. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که TTH ارتباط نزدیکی با استرس دارد.
سردرد‌های تنشی ممکن است اپیزودیک یا مزمن باشند. حملات اپیزودیک معمولاً چند ساعت طول می‌کشد، اگرچه ممکن است چند روز طول بکشد. هنگامی که TTH‌ها در ۱۵ روز یا بیشتر منبع قابل اعتماد در ماه به مدت حداقل ۳ ماه رخ می‌دهند، مزمن در نظر گرفته می‌شوند.

فرد مبتلا به TTH ممکن است احساس کند:

انگار بند محکمی دور سرشان است
درد مداوم و مبهم در دو طرف سر
گسترش درد به گردن یا از گردن

میگرن

میگرن سومین بیماری شایع و هفتمین بیماری ناتوان‌کننده در جهان است. بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۱، تقریباً ۱۶٪ منبع مورد اعتماد جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
سردرد میگرنی ممکن است شامل درد ضربان دار و ضربان دار باشد. اغلب در یک طرف سر رخ می‌دهد، اما ممکن است طرف‌ها را تغییر دهند.

در طول یک اپیزود، شخص ممکن است تجربه کند:

سبکی سر
اختلالات حسی، مانند تغییر در بینایی، که به عنوان هاله شناخته می‌شود
حساسیت به نور یا صدا
حالت تهوع، احتمالاً همراه با استفراغ

 

سردرد‌های میگرنی بعد از TTH

سردرد‌های میگرنی بعد از TTH، دومین شکل شایع سردرد اولیه با منبع قابل اعتماد هستند. آن‌ها می‌توانند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارند.
یک دوره میگرن ممکن است بین ۴ تا ۷۲ ساعت طول بکشد، زمانی که درمان نشده یا ناموفق باشد. فراوانی اپیزود‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد، اما بسیاری از افراد در یک ماه دو تا چهار دوره میگرن را تجربه می‌کنند.

در اینجا با محرک‌های میگرن آشنا شوید.

 

سردرد میگرنی

سردرد میگرنی

 

سردرد مصرف بیش از حد دارو (MOH)

این نوع که به عنوان سردرد‌های برگشتی و سردرد‌های ناشی از مصرف دارو نیز شناخته می‌شود، در افرادی رخ می‌دهد که اغلب برای درمان سردرد خود دارو مصرف می‌کنند.

افراد مبتلا به اختلالات اولیه سردرد مانند میگرن اغلب دچار سردرد‌های مصرف بیش از حد دارو می‌شوند. این‌ها می‌توانند باعث شوند که دوره‌های میگرن بیشتر اتفاق بیفتند و شدیدتر شوند.

دارو‌ها به جای کاهش علائم، باعث سردرد می‌شوند و شدت و دفعات آن را افزایش می‌دهند. MOH‌ها معمولاً از مصرف دارو‌های مبتنی بر مواد افیونی مانند دارو‌های حاوی کدئین یا مورفین به وجود می‌آیند.

فراتر از سردرد، فرد ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

گردن درد
بی‌قراری
احساس گرفتگی بینی
کاهش کیفیت خواب

محل، شدت و فراوانی MOH‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما اغلب روزانه یا تقریباً روزانه رخ می‌دهند و پس از بیدار شدن از خواب وجود دارند. MOH می‌تواند باعث درد مبهم مانند سردرد تنشی تا درد شدیدتر شبیه سردرد میگرنی شود.

 

 

سردرد خوشه‌ای

این سردرد‌ها معمولاً بین ۱۵ دقیقه تا ۳ ساعت طول می‌کشد و ممکن است یک تا هشت بار در روز بروز کنند. سردرد‌های خوشه‌ای ممکن است اغلب به مدت ۴ تا ۱۲ هفته ایجاد شوند، سپس ناپدید شوند. هر روز تقریباً در یک زمان مشابه اتفاق می‌افتند.

بین خوشه‌ها، فرد ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. این دوره‌های بهبودی ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد. سردرد‌های خوشه‌ای اغلب شامل درد کوتاه اما شدید در اطراف یا پشت چشم در یک طرف صورت است. این درد می‌تواند به سایر قسمت‌های صورت نیز سرایت کند.

موارد زیر ممکن است همراه با سردرد خوشه‌ای باشد:

چشم‌های قرمز یا آبریزش
افتادگی یا تورم پلک
مسدود شده یا آبریزش بینی
مردمک کوچکتر (منقبض) در یک چشم
عرق کردن روی پیشانی

 

سردرد رعد و برق

این‌ها سردرد‌های ناگهانی و شدیدی هستند که مردم اغلب آن‌ها را بدترین سردرد زندگی خود توصیف می‌کنند منبع مورد اعتماد. آن‌ها در حدود ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه به حداکثر شدت می‌رسند و در عرض چند ساعت به آرامی محو می‌شوند.

سردرد رعد و برق یک سردرد ثانویه است که می‌تواند نشان دهنده یک وضعیت تهدید‌کننده زندگی باشد، مانند:

یک آنوریسم
سندرم انقباض عروق مغزی برگشت‌پذیر
مننژیت
آپوپلکسی هیپوفیز
خونریزی در مغز (خونریزی)
لخته شدن خون در مغز

افرادی که این سردرد‌های ناگهانی و شدید را تجربه می‌کنند باید مراقبت‌های پزشکی فوری دریافت کنند.

 

 

درمان سردرد

برای یک فرد بسیار مهم است که برای جلوگیری از سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو، از راهنمایی‌های پزشک خود پیروی کند. درمان سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو شامل کاهش یا قطع دارو است. یک پزشک می‌تواند به ایجاد برنامه‌ای برای کاهش ایمن دارو کمک کند. در موارد شدید، ممکن است یک فرد برای مدیریت ایمن و مؤثر ترک به بستری کوتاه مدت در بیمارستان نیاز داشته باشد. استراحت و دارو‌های مسکن اصلی‌ترین روش درمان هستند. سایر گزینه‌های درمان عبارتند از:

درمان سردرد

درمان‌های جایگزین

چندین شکل جایگزین از درمان سردرد، که اکنون به عنوان درمان‌های یکپارچه شناخته می‌شوند، در دسترس هستند. با این حال، برای فرد مهم است که قبل از ایجاد هرگونه تغییر قابل توجه یا شروع درمان‌های جدید با پزشک مشورت کند.

برخی از این رویکرد‌ها عبارتند از:

طب سوزنی
درمان شناختی رفتاری (CBT)
محصولات بهداشتی گیاهی و تغذیه‌ای
مصرف ویتامین و جبران کمبود مقدار مورد نیاز بدن
هیپنوتیزم
مراقبه
نوروتراپی

 

درباره انواع روش‌های نوروتراپی و کاربردهای آن بیشتر بخوانیم….

 

درمان‌های خانگی

برخی از استراتژی‌های مراقبتی می‌توانند موارد زیر باشد:

استفاده از کیسه یخ یا گرما بر روی سر یا گردن، اما اجتناب از دمای شدید و استفاده از یخ به طور مستقیم روی پوست
اجتناب از عوامل استرس‌زا در صورت امکان و استفاده از راهبرد‌های مقابله‌ای سالم برای استرس اجتناب ناپذیر
خوردن وعده‌های غذایی منظم، مراقبت از حفظ سطح قند خون ثابت
خواب کافی با پیروی از یک روال منظم و خنک، تاریک و ساکت نگه داشتن اتاق خواب
ورزش منظم برای تقویت سلامت کلی و کاهش استرس
محدود کردن مصرف الکل و نوشیدن آب فراوان
استراحت در هنگام کار برای کشش و جلوگیری از فشار چشم

 

درمان سردرد

منبع

 

مطالب مرتبط
فهرست محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *