ثبت نام رایگان وبینار

شناخت علائم پنهان افسردگی

افسردگی

شناخت علائم پنهان افسردگی

شناخت علائم پنهان افسردگی به این علت مهم است که برخی از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است سعی کنند علائم خود را از دیگران پنهان کنند و یا برخی دیگر حتی متوجه افسردگی خود نشوند و از درمان آن دور بمانند. در این مقاله درباره این علائم افسردگی صحبت کردیم با ما همراه باشید…

علائم پنهان افسردگی چگونه است؟

اگرچه علائم شناخته شده مانند غمگینی یا ناامیدی را می‌توان به راحتی تشخیص داد، علائم دیگر ممکن است کمتر آشکار باشند. همان طور که میدانید برخی از علائم افسردگی آشکار است، اما علائم پنهان بسیاری از افسردگی وجود دارد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که سایر مسائل پزشکی نیز می‌توانند برخی از علائم مشابه را ایجاد کنند. این علائم شامل موارد زیر است:

علائم افسردگی پنهان
 • تغییر اشتها و وزن

خوردن زیاد یا کم می‌تواند نشان دهنده افسردگی باشد. برخی از افراد برای راحتی به غذا روی می‌آورند، در حالی که برخی دیگر به دلیل خلق و خوی ضعیف اشتهای خود را از دست می‌دهند یا کمتر غذا می‌خورند. این تغییرات در مصرف غذا می‌تواند باعث افزایش یا کاهش وزن فرد شود. آن‌ها همچنین می‌توانند بر خلق و خو و سطح انرژی تأثیر بگذارند.

همچنین ممکن است عوامل فیزیولوژیکی در این میان وجود داشته باشد. به عنوان مثال، یک منبع قابل اعتماد بین چربی اضافی بدن و افزایش التهاب در بدن وجود دارد. این به نوبه خود ممکن است در ایجاد یا شدت علائم افسردگی نقش داشته باشد.

 • تغییر در عادات خواب

ارتباط قوی بین خلق و خو و خواب وجود دارد. کمبود خواب می‌تواند به افسردگی کمک کند و افسردگی می‌تواند خواب را دشوارتر کند. اگر در این میان به اختلال خواب دچار شده اید می‌توانید از تکنیک درمان اختلال خواب با نوروفیدبک بهره ببرید. تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود خواب مزمن می‌تواند افسردگی را تقویت کند. این ممکن است به دلیل تغییرات عصبی شیمیایی در مغز باشد. با این حال، خواب بیش از حد معمول نیز می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی باشد.

 • مصرف الکل یا مواد مخدر

برخی از افراد مبتلا به اختلالات خلقی ممکن است از الکل یا مواد مخدر برای کمک به مقابله با احساسات منفی مانند غم و اندوه، تنهایی یا ناامیدی استفاده کنند. انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (ADAA) گزارش می‌دهد که در ایالات متحده، از هر ۵ نفر مبتلا به اضطراب یا اختلال خلقی مانند افسردگی، ۱ نفر نیز دارای اختلال مصرف الکل یا مواد است. برعکس، همین نسبت از افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل یا مواد، اختلال خلقی نیز وجود دارند.

 • خودگویی منفی

خودگویی منفی یک گفت و گوی درونی است که آسیب‌زا و خودانتقادی است. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی، خودگویی منفی را تجربه می‌کنند و به طور پیش فرض افکار مضر و انتقادی نسبت به خود دارند. اگرچه تحقیقات محدودی در مورد اثرات بلندمدت خودگویی منفی وجود دارد، اما تحقیقات منبع معتبر دریافته است که اثرات مضری بر بهزیستی و عملکرد شناختی دارد.

 • خستگی

احساس خستگی بیش از حد یکی از علائم بسیار رایج افسردگی است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد از افراد مبتلا به افسردگی دچار خستگی می‌شوند. اگرچه همه گاهی اوقات احساس خستگی می‌کنند، افرادی که خستگی شدید یا مداوم دارند به خصوص اگر با علائم دیگر همراه باشد ممکن است افسردگی پنهان داشته باشند.

علائم افسردگی
 • شادی اجباری

گاهی اوقات، مردم از افسردگی پنهان به عنوان افسردگی خندان یاد می‌کنند. دلیل این امر این است که افرادی که علائم خود را پنهان می‌کنند ممکن است اطمینان حاصل کنند که چهره آن‌ها در حالی که در جمع دیگران هستند شاد به نظر می‌رسد.

با این حال، حفظ این شادی اجباری و مثبت می‌تواند دشوار باشد. با گذشت زمان، ماسک ممکن است بلغزد و فرد ممکن است علائم غمگینی، ناامیدی یا تنهایی را نشان دهد.

 • خوشبینی کمتر از حد معمول

نظریه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه افراد مبتلا به افسردگی ممکن است یک ویژگی به نام واقع گرایی افسردگی را نشان دهند. این بدان معنی است که آن‌ها ممکن است در دیدگاه خود نسبت به رویداد‌ها و کنترلی که بر آن رویداد‌ها دارند نسبت به افراد بدون افسردگی دقیق‌تر باشند.

واقعی‌تر یا بدبین‌تر بودن نسبت به دیگران ممکن است یکی از نشانه‌های افسردگی باشد، به خصوص اگر فرد علائم احتمالی دیگری از افسردگی را داشته باشد.

 • از دست دادن تمرکز

وقتی فردی در حین مکالمه عقب می‌ماند یا رشته افکار خود را از دست می‌دهد، این می‌تواند نشان دهنده مشکلات حافظه و تمرکز باشد. چنین مسائلی از علائم رایج افسردگی هستند.

یک مطالعه قدیمی‌تر در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که این مشکلات در تمرکز و تمرکز می‌تواند تأثیر اجتماعی افسردگی را با چالش برانگیزتر کردن زندگی کاری و روابط شخصی بدتر کند.

علاوه بر این، یک بررسی روایتی در سال ۲۰۱۸ اشاره می‌کند که اختلال عملکرد شناختی یک جنبه کلیدی اختلال افسردگی اساسی (MDD) است. این می‌تواند به طور قابل توجهی بر زندگی اجتماعی، بازگشت به کار و بهره وری در محل کار تأثیر بگذارد.

 • بی علاقگی به سرگرمی‌ها

مؤسسه ملی سلامت روان «از دست دادن علاقه یا لذت به سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها» را به عنوان یکی از علائم آشکار افسردگی فهرست می‌کند. بی‌علاقگی به فعالیت‌هایی که فرد قبلاً از آن‌ها لذت می‌برد می‌تواند یکی از اولین نشانه‌هایی باشد که دیگران در هنگام ابتلا به افسردگی متوجه آن‌ها می‌شوند.

 • درد‌های جسمی و اختلالات سلامتی

افسردگی یک وضعیت سلامت روان است، اما می‌تواند عواقب جسمانی نیز داشته باشد. علاوه بر تغییرات وزن و خستگی، سایر علائم فیزیکی افسردگی پنهان که باید مراقب آن‌ها بود عبارتند از:

 • كمر درد
 • شرایط درد مزمن
 • مشکلات گوارشی
 • سردرد
 • تفاوت‌های شخصیتی

برخی از افراد مبتلا به افسردگی پنهان تغییرات شخصیتی را تجربه می‌کنند. آن‌ها ممکن است ساکت‌تر و گوشه گیرتر شوند، یا ممکن است عصبانی و تحریک‌پذیر باشند. بسیاری از مردم خشم و تحریک‌پذیری را با افسردگی مرتبط نمی‌دانند، اما این تغییرات خلقی در بین مبتلایان به این بیماری غیرعادی نیست. به جای اینکه غمگین به نظر برسند، برخی از افراد مبتلا به افسردگی پنهان ممکن است تحریک‌پذیری و خشم آشکار یا سرکوب شده را نشان دهند.

چه مواردی باعث افسردگی پنهان می‌شود؟

دانشمندان هنوز علت دقیق افسردگی پنهان را نمی‌دانند. با این حال، بسیاری از کارشناسان فکر می‌کنند که عوامل متعددی در شروع آن نقش دارند، از جمله:

 • ژنتیک: افسردگی می‌تواند در خانواده‌ها ایجاد شود. داشتن یک خویشاوند نزدیک مبتلا به این بیماری می‌تواند خطر ابتلای شخص به آن را افزایش دهد.
 • تفاوت‌های بیولوژیکی و شیمیایی: تغییرات فیزیکی یا عدم تعادل شیمیایی در مغز ممکن است در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد.
 • هورمون‌ها: تغییرات هورمونی یا عدم تعادل در بدن ممکن است باعث افسردگی یا تحریک شود. به عنوان مثال، بسیاری از افراد پس از زایمان دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند.
 • تروما یا استرس: دوره‌های استرس زیاد، رویداد‌های آسیب‌زا یا تغییرات عمده زندگی می‌تواند باعث یک دوره افسردگی در برخی افراد شود.
 • ویژگی‌های شخصیتی: برای مثال داشتن عزت نفس پایین یا بدبین بودن ممکن است خطر افسردگی را افزایش دهد.
درمان افسردگی

اگر یکی از عزیزان افسردگی پنهان داشته باشد چه باید کرد؟

اگر به نظر می‌رسد یکی از عزیزان علائم افسردگی پنهان دارد، یک فرد می‌تواند سعی کند با او در مورد علائم خود صحبت کند و حمایت و مشاوره بدون قضاوت ارائه دهد. شما می‌توانید این افراد برای از بین بردن نشانه های افسردگی پنهان، به استفاده از موثرترین روش درمانی یعنی درمان افسردگی با نوروفیدبک ILF تشویق کنید. با دستگاه نوروفیدبک به مرور زمان تمامی علائم پنهان افسردگی برطرف می‌شود و فرددیگر حالات این اختلال را به همراه نخواهد داشت. شاید این تغییرات به گونه ای پنهان باشد اما خود شخص بیمار نیز متوجه بهبود آن ها خواهد شد.

این پروتکل ILF جدیدترین و موثرترین روش نوروفیدبک شناخته شده است، در مطالعات مختلفی که اخیراً توسعه یافته است برای تنظیم سیستم عصبی مرکزی‌ و مغز بسیار اثربخش و امیدوارکننده عمل کرده است. همچنین توجه داشته باشید که به طور همزمان از دیگر روش های حمایتی نیز استفاده کنید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا

یک پاسخ به “شناخت علائم پنهان افسردگی”

 1. I had a great time with that, too. Despite the high quality of the visuals and the prose, you find yourself eagerly anticipating what happens next. If you decide to defend this walk, it will basically be the same every time.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *