شناخت علائم پنهان افسردگی و راه های مقابله با آن

افسردگی

شناخت علائم پنهان افسردگی و راه های مقابله با آن

شناخت علائم پنهان افسردگی به این علت مهم است که برخی از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است سعی کنند علائم خود را از دیگران پنهان کنند و یا برخی دیگر حتی متوجه افسردگی خود نشوند و از درمان آن دور بمانند. در این مقاله درباره این علائم افسردگی و راه‌های درمان آن صحبت کردیم با ما همراه باشید…

 

علائم پنهان افسردگی

اگرچه علائم شناخته شده مانند غمگینی یا ناامیدی را می‌توان به راحتی تشخیص داد، علائم دیگر ممکن است کمتر آشکار باشند. همان طور که میدانید برخی از علائم افسردگی آشکار است، اما علائم پنهان بسیاری از افسردگی وجود دارد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که سایر مسائل پزشکی نیز می‌توانند برخی از علائم مشابه را ایجاد کنند. این علائم شامل موارد زیر است:

 

تغییر اشتها و وزن

خوردن زیاد یا کم می‌تواند نشان دهنده افسردگی باشد. برخی از افراد برای راحتی به غذا روی می‌آورند، در حالی که برخی دیگر به دلیل خلق و خوی ضعیف اشتهای خود را از دست می‌دهند یا کمتر غذا می‌خورند. این تغییرات در مصرف غذا می‌تواند باعث افزایش یا کاهش وزن فرد شود. آن‌ها همچنین می‌توانند بر خلق و خو و سطح انرژی تأثیر بگذارند.

همچنین ممکن است عوامل فیزیولوژیکی در این میان وجود داشته باشد. به عنوان مثال، یک منبع قابل اعتماد بین چربی اضافی بدن و افزایش التهاب در بدن وجود دارد. این به نوبه خود ممکن است در ایجاد یا شدت علائم افسردگی نقش داشته باشد.

 

تغییر در عادات خواب

ارتباط قوی بین خلق و خو و خواب وجود دارد. کمبود خواب می‌تواند به افسردگی کمک کند و افسردگی می‌تواند خواب را دشوارتر کند. تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود خواب مزمن می‌تواند افسردگی را تقویت کند. این ممکن است به دلیل تغییرات عصبی شیمیایی در مغز باشد. با این حال، خواب بیش از حد معمول نیز می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی باشد.

 

مصرف الکل یا مواد مخدر

برخی از افراد مبتلا به اختلالات خلقی ممکن است از الکل یا مواد مخدر برای کمک به مقابله با احساسات منفی مانند غم و اندوه، تنهایی یا ناامیدی استفاده کنند.

انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (ADAA) گزارش می‌دهد که در ایالات متحده، از هر ۵ نفر مبتلا به اضطراب یا اختلال خلقی مانند افسردگی، ۱ نفر نیز دارای اختلال مصرف الکل یا مواد است. برعکس، همین نسبت از افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل یا مواد، اختلال خلقی نیز وجود دارند.

 

خودگویی منفی

خودگویی منفی یک گفت و گوی درونی است که آسیب‌زا و خودانتقادی است. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی، خودگویی منفی را تجربه می‌کنند و به طور پیش فرض افکار مضر و انتقادی نسبت به خود دارند. اگرچه تحقیقات محدودی در مورد اثرات بلندمدت خودگویی منفی وجود دارد، اما تحقیقات منبع معتبر دریافته است که اثرات مضری بر بهزیستی و عملکرد شناختی دارد.

 

خستگی

احساس خستگی بیش از حد یکی از علائم بسیار رایج افسردگی است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد از افراد مبتلا به افسردگی دچار خستگی می‌شوند. اگرچه همه گاهی اوقات احساس خستگی می‌کنند، افرادی که خستگی شدید یا مداوم دارند – به خصوص اگر با علائم دیگر همراه باشد – ممکن است افسردگی پنهان داشته باشند.

 

علائم افسردگی

علائم افسردگی

 

شادی اجباری

گاهی اوقات، مردم از افسردگی پنهان به عنوان “افسردگی خندان” یاد می‌کنند. دلیل این امر این است که افرادی که علائم خود را پنهان می‌کنند ممکن است اطمینان حاصل کنند که چهره آن‌ها در حالی که در جمع دیگران هستند شاد به نظر می‌رسد.

با این حال، حفظ این شادی اجباری و مثبت می‌تواند دشوار باشد. با گذشت زمان، ماسک ممکن است بلغزد و فرد ممکن است علائم غمگینی، ناامیدی یا تنهایی را نشان دهد.

 

خوشبینی کمتر از حد معمول

نظریه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه افراد مبتلا به افسردگی ممکن است یک ویژگی به نام “واقع گرایی افسردگی” را نشان دهند. این بدان معنی است که آن‌ها ممکن است در دیدگاه خود نسبت به رویداد‌ها و کنترلی که بر آن رویداد‌ها دارند نسبت به افراد بدون افسردگی دقیق‌تر باشند.

واقعی‌تر یا بدبین‌تر بودن نسبت به دیگران ممکن است یکی از نشانه‌های افسردگی باشد، به خصوص اگر فرد علائم احتمالی دیگری از افسردگی را داشته باشد.

 

از دست دادن تمرکز

وقتی فردی در حین مکالمه عقب می‌ماند یا رشته افکار خود را از دست می‌دهد، این می‌تواند نشان دهنده مشکلات حافظه و تمرکز باشد. چنین مسائلی از علائم رایج افسردگی هستند.

یک مطالعه قدیمی‌تر در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که این مشکلات در تمرکز و تمرکز می‌تواند تأثیر اجتماعی افسردگی را با چالش برانگیزتر کردن زندگی کاری و روابط شخصی بدتر کند.

علاوه بر این، یک بررسی روایتی در سال ۲۰۱۸ اشاره می‌کند که اختلال عملکرد شناختی یک جنبه کلیدی اختلال افسردگی اساسی (MDD) است. این می‌تواند به طور قابل توجهی بر زندگی اجتماعی، بازگشت به کار و بهره وری در محل کار تأثیر بگذارد.

 

بی علاقگی به سرگرمی‌ها

مؤسسه ملی سلامت روان «از دست دادن علاقه یا لذت به سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها» را به عنوان یکی از علائم آشکار افسردگی فهرست می‌کند. بی‌علاقگی به فعالیت‌هایی که فرد قبلاً از آن‌ها لذت می‌برد می‌تواند یکی از اولین نشانه‌هایی باشد که دیگران در هنگام ابتلا به افسردگی متوجه آن‌ها می‌شوند.

 

درد‌های جسمی و اختلالات سلامتی

افسردگی یک وضعیت سلامت روان است، اما می‌تواند عواقب جسمانی نیز داشته باشد. علاوه بر تغییرات وزن و خستگی، سایر علائم فیزیکی افسردگی پنهان که باید مراقب آن‌ها بود عبارتند از:

 • كمر درد
 • شرایط درد مزمن
 • مشکلات گوارشی
 • سردرد

تفاوت‌های شخصیتی

برخی از افراد مبتلا به افسردگی پنهان تغییرات شخصیتی را تجربه می‌کنند. آن‌ها ممکن است ساکت‌تر و گوشه گیرتر شوند، یا ممکن است عصبانی و تحریک‌پذیر باشند.

بسیاری از مردم خشم و تحریک‌پذیری را با افسردگی مرتبط نمی‌دانند، اما این تغییرات خلقی در بین مبتلایان به این بیماری غیرعادی نیست. به جای اینکه غمگین به نظر برسند، برخی از افراد مبتلا به افسردگی پنهان ممکن است تحریک‌پذیری و خشم آشکار یا سرکوب شده را نشان دهند.

میل جنسی کم

برخی از متخصصان پزشکی، تغییرات در میل جنسی را یک شاخص کلیدی در تشخیص دوره‌های علائم افسردگی می‌دانند. در یک مطالعه ۲۰۱۸ منبع مطمئن، افسردگی شدیدتر با اختلال عملکرد جنسی شدیدتر همراه بود. این اختلال شامل مشکلات عملکرد جنسی، میل و رضایت بود.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا میل جنسی ممکن است در هنگام افسردگی کاهش یابد. این شامل:

 • از دست دادن علاقه به فعالیت‌های لذت بخش، مانند رابطه جنسی
 • خستگی و سطح انرژی پایین
 • عزت نفس پایین

علل شایع افسردگی

دانشمندان هنوز علت دقیق افسردگی را نمی‌دانند. با این حال، بسیاری از کارشناسان فکر می‌کنند که عوامل متعددی در شروع آن نقش دارند، از جمله:

ژنتیک

افسردگی می‌تواند در خانواده‌ها ایجاد شود. داشتن یک خویشاوند نزدیک مبتلا به این بیماری می‌تواند خطر ابتلای شخص به آن را افزایش دهد.

 

تفاوت‌های بیولوژیکی و شیمیایی

تغییرات فیزیکی یا عدم تعادل شیمیایی در مغز ممکن است در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد.

هورمون‌ها

تغییرات هورمونی یا عدم تعادل در بدن ممکن است باعث افسردگی یا تحریک شود. به عنوان مثال، بسیاری از افراد پس از زایمان دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند.

تروما یا استرس

دوره‌های استرس زیاد، رویداد‌های آسیب‌زا یا تغییرات عمده زندگی می‌تواند باعث یک دوره افسردگی در برخی افراد شود.

ویژگی‌های شخصیتی

برای مثال داشتن عزت نفس پایین یا بدبین بودن ممکن است خطر افسردگی را افزایش دهد.

سایر بیماری‌ها

داشتن یک بیماری روانی یا جسمی دیگر یا مصرف برخی دارو‌ها می‌تواند خطر افسردگی را افزایش دهد.

 

 

برای درمان افسردگی چه باید کرد؟

افرادی که بر این باورند که ممکن است افسردگی پنهان داشته باشند باید با پزشک یا متخصص سلامت روان تماس بگیرند. این متخصصان می‌توانند به تشخیص کمک کنند و یک دوره درمانی را توصیه کنند.
سایر اقدامات برای مدیریت افسردگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش استرس، مانند مدیتیشن، تمرینات تنفس عمیق، یا یوگا
 • بهبود عزت نفس از طریق تأیید‌های مثبت خود
 • معاشرت با دیگران، اگرچه این می‌تواند با افسردگی چالش برانگیز باشد
 • انجام فعالیت‌هایی که فرد قبلاً از آن‌ها لذت می‌برد
 • ورزش منظم
 • خوردن یک رژیم غذایی متعادل
 • درخواست حمایت از خانواده یا دوستان
 • پیوستن به یک گروه پشتیبانی

 

درمان افسردگی

درمان افسردگی

اگر یکی از عزیزان افسردگی پنهان داشته باشد چه باید کرد؟

اگر به نظر می‌رسد یکی از عزیزان علائم افسردگی پنهان دارد، یک فرد می‌تواند سعی کند با او در مورد علائم خود صحبت کند و حمایت و مشاوره بدون قضاوت ارائه دهد.

 

اقدامات حمایتی عبارتند از:

 • تشویق فرد به دنبال درمان
 • پیشنهاد همراهی آن‌ها در قرار ملاقات‌ها
 • برنامه‌ریزی فعالیت‌های لذت بخش با هم
 • با هم ورزش کردن
 • تشویق آن‌ها به معاشرت با دیگران

افرادی که از فرد مبتلا به افسردگی مراقبت می‌کنند نیز باید برای حفظ سلامت روانی خود مراقبت از خود را انجام دهند.

کمک گرفتن برای افسردگی

افرادی که علائم افسردگی دارند باید از یک متخصص مانند پزشک یا روان درمانگر کمک بگیرند. آن‌ها همچنین ممکن است بخواهند از عزیزانشان حمایت کنند.

اگر فردی را می‌شناسید که در معرض خطر فوری آسیب رساندن به خود، خودکشی یا آسیب رساندن به شخص دیگری است:

سؤال سخت را بپرسید: “آیا به خودکشی فکر می‌کنی؟ “
بدون قضاوت به حرف فرد گوش دهید.

 

همچنین می‌توانید برای برقراری ارتباط با یک مشاور آموزش دیده در بحران، با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی نیز تماس بگیرید و تا رسیدن کمک حرفه‌ای در کنار فرد بمانید و سعی کنید هر گونه سلاح، دارو یا سایر‌اشیاء بالقوه مضر را بردارید.

افرادی که نگران این هستند که یکی از عزیزانشان افسردگی پنهان داشته باشد، باید سعی کنند با آن‌ها در مورد علائم آن‌ها صحبت کنند و حمایت و مشاوره بدون قضاوت ارائه دهند. افرادی که مشکوک به افسردگی هستند باید در مورد آن با یک پزشک یا متخصص بهداشت روان صحبت کنند.

 

درمان افسردگی با نوروفیدبک ILF

نوروفیدبک به طور فزاینده‌ای به عنوان یک ابزار درمانی در انواع اختلالات مخصوصا اختلالات افسردگی اساسی به کار می‌رود. رویکرد‌های نوروفیدبک مختلفی در طول زمان توسعه یافته‌اند، بنابراین بهتر است بین روش‌های مختلف نوروفیدبک تمایز قائل شویم و ویژگی‌های اثربخشی و کارایی هر پروتکل خاص را دقیق‌تر بررسی کنیم.

در نوروفیدبک ILF ، بر اساس فعالیت آهسته مغز، به اصطلاح فرکانس خیلی پایین (کمتر از 0/1 هرتز) هم فعالیت مغز بررسی و نوروفیدبک انجام می‌شود. از آنجایی که این پروتکل ILF جدیدترین و موثرترین روش نوروفیدبک شناخته شده است، در مطالعات مختلفی که اخیراً توسعه یافته است برای تنظیم سیستم عصبی مرکزی‌ و مغز بسیار اثربخش و امیدوارکننده عمل کرده است.

درباره نوروفیدبک ILF بیشتر بخوانیم…

 

منبع

منبع2

مطالب مرتبط
فهرست محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *